Wie zijn de echte cultuurbarbaren?

Door Mariette van Leeuwen
15 oktober 2018

Graag zien we dat alle jongeren de kans krijgen om lekker cultuur te snuiven. Op reguliere middelbare scholen ontvangen jongeren hiervoor gratis een CJP-kaart. Het is tevens een mooie manier om burgerschap onder deze doelgroep te stimuleren, iets waarvoor de ministers van onderwijs zich hard maken. Helaas vallen er jongeren buiten de boot! Ongetwijfeld onbedoeld, maar dat neemt niet weg dat ik me eraan erger!

Op onze VSO-scholen zitten leerlingen voor wie meedoen geen vanzelfsprekendheid is. Hun leven kenmerkt zich vaak door afwijzing op afwijzing. Hun gedrag zit deze jongeren soms zo in de weg dat ze worden geweerd op verenigingen of nooit een uitnodiging voor een verjaardagsfeestje hebben gehad.

Wij doen er alles aan om deze jongeren hun talenten te laten ontdekken. Ze te stimuleren om daarin te excelleren en succeservaringen op te doen. Wij weten uit ervaring dat erbij horen en gewaardeerd worden vaak de sleutel is tot succes. Dat er eindelijk een reden is in hun leven om meer gewenst gedrag te vertonen.

Leeftijdgenoten van onze leerlingen kunnen met hun CJP-kaart genieten van een ruim cultuuraanbod. Ze kunnen actief op zoek naar hun interesses en hun kennis verrijken. Wat zouden onze leerlingen dat ook graag willen! Gewoon samen met je buurjongen of beste vriend op een druilerige zondagmiddag of in de herfstvakantie met je CJP-pas naar bijvoorbeeld het Rijksmuseum.

Doordat VSO-leerlingen onder de wet primair onderwijs vallen is het niet mogelijk om ze een gratis CJP-kaart geven. Dus een leerling uit 4 HAVO van een reguliere school gaat naar het Anne Frankhuis om een beeld te krijgen bij de Tweede Wereldoorlog en zijn gruwelijkheden. Maar een VSO-leerling die al zo moeilijk stil kan zitten, moet dat in een klaslokaal van achter zijn tafeltje leren en beleven.

 

De systeemwereld is weer leidend in plaats van de behoefte. Daar zakt mijn broek soms van af.

Nu ben ik politiek genoeg onderlegd om te weten waar zoiets dan schuurt en wat de oorzaak is dat deze verschillen zijn ontstaan. Het geval wil dat ik er geen boodschap aan heb. Wil je burgerschap onder jongeren stimuleren en leerlingen niet uitsluiten (de gedachte van het passend onderwijs), dan hoor je dit als politiek gewoon op te lossen!

Praat mee

Wij vinden het leuk als je een reactie op onze berichten geeft.

Heleen Koppelaar
16 oktober 2018 om 21:38

Ontzettend mee eens! Wat goed dat je hierover een hartekreet laat horen. Ook wat mij betreft, lak aan het systeem, hoe moeilijk kan/moet het nu zijn om hier overheen te stappen.......?

Xandra Dankerlui
19 oktober 2018 om 10:10

Ik  kwam op de Ten Katemarkt de toenmalige minister  Jet Bussemaker met haar dochter tegen en ik heb haar daar direct over aangesproken. Zij wist dat niet en zij gaf mij de raad om met het ministerie te bellen en dat heb ik ook gedaan maar al snel verzandde ik van het kastje naar de muur beleid. Uiteindelijk was het antwoord ja , VSO krijgt geen cultuurkaart omdat het geld voor culturele activiteiten in de structurele subsidie van de scholen zit. Ik zei toen dat dit geld specifiek geoormerkt moet worden als cultuurgeld omdat het anders op de grote hoop terechtkomt en verdwijnt naar andere potjes.

Maar eigenlijk nog pijnlijker  wordt er door de regering  een boodschap gegeven dat onze leerlingen, de Nederlanders van morgen  te speciaal zijn om een voorziening te krijgen waar alle andere leerlingen in het middelbaar onderwijs in Nederland gebruik van kunnen maken, hoe stigmatiserend is dat ?

Mijn advies, haal voor zover er nog sprake is van een cultuurkaart, het daarvoorbedoelde geld uit de begroting en koop er voor alle leerlingen in het speciaal onderwijs cultuurkaarten voor zodat zij kunst en cultuur kunnen ervaren door er een onderdeel van te worden.

Niet via een boek of een beeldscherm maar midden in het museum, het theater of de workshop op school.

Fred Landsbergen
23 februari 2020 om 00:19

Je kunt als het allemaal zo belangrijk is, ook je bestuur er op aanspreken. Of zelf mogelijkheden binnenhalen. Dat het VSO onder het basisonderwijs valtis natuurlijk belachelijk. Geen aula, lagere salarissen voor personeel, maar die wetaanspreken is een mooie taak voor een bestuur.